iletisim@osmanpamukoglu.com.tr
       

BİYOGRAFİ

 

Sinop’un Gerze ilçesinde doğdu.

 

İlkokulu doğduğu ilçede bitiren Pamukoğlu, sırasıyla; Selimiye Askeri Ortaokulu, Kuleli Askeri Lisesi, Kara Harp Okulu, Piyade Okulu, Dağcılık Okulu, Kara Harp Akademisi, Yüksek Komuta Akademisi, Milli Güvenlik Akademisi’nde öğrenim gördü.

 

Osman Pamukoğlu, üstün sicilleri nedeniyle, 2 kez mümtaz subay olarak erken terfi etti.

Çatışmalarda gösterdiği yüksek cesareti nedeniyle 3 kez “Üstün Cesaret ve Feragat madalya ve nişanlarıyla” taltif edildi.

 

Yasa ve yönetmelikte yer alan bir subayın meslek hayatı boyunca ancak 3 kez alabileceği değerlendirilmiş olan; “Üstün Birlik Yetiştirme Nişanından” 5 kez alarak, kanun ve yönetmelik maddelerini alt üst etti.

 

Osman Pamukoğlu, Türk Ordusunda “Üstün Birlik Yetiştirme Nişanını” 5 defa alan tek subay ve generaldir.

 

1993 yılında PKK’nın baskın ve pusuları, Mayıs ayında Bingöl’deki silahsız 33 askerin şehit edilmesiyle doruk noktasına çıkınca; dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkanı aynı gün Kurmay Albay Osman Pamukoğlu’nu makamlarına çağırarak özel olarak görüştüler.

 

Her iki komutan da, Albay Pamukoğlu’na “Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı” görevini kabul edip etmediğini sordular. Devamında da “ailesine sormadan karar vermemesini istediler.” Pamukoğlu ailesine sormayı reddetti ve teklifi derhal kabul etti.

 

778 gün aralıksız sürdürülen operasyonlar sonunda bölgedeki PKK’nın bel kemiği kırıldı. Hakkari, Çukurca, Yüksekova ve Şemdinli alanları tamamen temizlendi.

 

Kuzey Irak topraklarındaki PKK kamplarına karşı yapılan 25 sınır ötesi operasyonundan; 21’i, 1993-1995 yılları arasında General Osman Pamukoğlu komutasındaki birlikler tarafından gerçekleştirildi.

 

Çok hızlı hareket ettiği ve erlerin yanında bizzat çarpışmalara katıldığı için; kendisine askerleri tarafından “Efsane Komutan” lakabı takıldı.

 

Osman Pamukoğlu, üniformasını çıkardıktan sonra yazım hayatına başladı. Edebiyatın bütün dallarına ilaveten; liderlik, strateji, felsefe ve kişisel gelişim kitapları yazdı. Pamukoğlu’nun 15 yılda bazıları satış rekorları kıran yayımlanmış 19, yayınlanmayı bekleyen 2 eseri ve önümüzde ki haftalarda Atatürk Devrimlerini konu alan \"Devrimlerin Efendisi\" isimli kitabı bulunmaktadır. 

 

Evli ve iki çocuk babasıdır.